Chromatography Autosampler Vial Caps Only
- (6)
- (138)
- (197)
- (1)
- (49)
- (1)
- (1)
- (2)
- (29)
- (9)
- (75)
- (2)
- (4)
- (60)
- (4)
- (6)
- (162)
- (169)
- (4)
- (4)
- (71)
- (41)
- (261)
- (18)
- (1)
- (3)
- (9)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (5)
- (19)
- (6)
- (134)
- (1)
- (18)
- (2)
- (2)
- (98)
- (1)
- (359)
- (1)
- (8)
- (2)
- (1)
- (17)
- (83)
- (1)
- (1)
- (45)
- (7)
- (1)
- (146)
- (12)
- (10)
- (1)
- (106)
- (1)
- (31)
- (13)
- (46)
- (52)
- (45)
- (36)
- (3)
- (9)
- (4)
- (1)
- (12)
- (3)
- (5)
- (33)
- (14)
- (1)
- (1)
- (3)
- (9)
- (19)
- (110)
- (1)
- (15)
- (1)
- (27)
- (1)
- (10)
- (30)
- (78)
- (81)
- (9)
- (8)
- (4)
- (287)
- (88)
Filtered Search Results
Thermo Scientific™ SureSTART™ 9 mm Screw Caps, Level 3 High Performance Applications
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Use Level 3 Thermo Scientific™ SureSTART™ 9 mm Screw Caps with screw vials that have a 9 mm opening for ultimate performance and sensitivity from your methods, while maintaining the highest levels of sample security and integrity.
| Thickness (Metric) | 1 mm |
|---|---|
| Closure Size | 9 mm |
| Product Line | SureSTART Level 3 |
Thermo Scientific™ SureSTART™ 9 mm Screw Caps, Level 1 Everyday Analysis
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Select Level 1 Thermo Scientific™ SureSTART™ 9 mm Screw Caps for chromatography approved, cost optimized products that are suitable for everyday analyses and compatible with all instrument types.
| Thickness (Metric) | 1 mm |
|---|---|
| Closure Size | 9 mm |
| Material | Polypropylene |
| Certifications/Compliance | Specification Certified |
| Product Line | SureSTART Level 1 |
Thermo Scientific™ SureSTART™ 9 mm Screw Caps, Level 2 High-throughput Applications
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Use Level 2 Thermo Scientific™ SureSTART™ 9 mm Screw Caps with screw vials that have a 9 mm opening for your high-throughput applications, when robustness and reproducibility are key.
| Thickness (Metric) | 1 mm |
|---|---|
| Closure Size | 9 mm |
| Certifications/Compliance | Specification Certified |
| Product Line | SureSTART Level 2 |
Thermo Scientific™ SureSTART™ 20 mm Crimp Caps, Level 2 High-throughput Applications
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Use Level 2 Thermo Scientific™ SureSTART™ 20 mm Crimp Caps with crimp vials that have a 20 mm opening for your high-throughput applications, when robustness and reproducibility are key.
| Thickness (Metric) | 3 mm |
|---|---|
| Closure Size | 20 mm |
Thermo Scientific™ 11mm Autosampler Snap-It Caps
11mm Wide Opening Snap-It Caps and Septa are easy to apply and easy to remove and fully compatible with all Snap-It vials.
| Product Type | Snap Cap |
|---|---|
| Closure Size | 11 mm |
DWK Life Sciences WHEATON™ MicroLiter™ ULTRAPure Septa Crimp Caps and Screw Caps
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Caps manufactured from the highest purity, ultra-low bleed silicone available in the market
| Includes | Seal/ Septa |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Height (Metric) | 5.8 mm |
| Septum | Silicone/PTFE |
| Quantity | 100 |
| Sterility | Non-sterile |
| Product Line | Wheaton MicroLiter UltraPure |
Fisherbrand™ 9 mm Autosampler Vial Screw Thread Open Top Caps with Septa, 6 mm Hole
Fisherbrand™'s 9 mm screw thread caps and septa are fully compatible with all 9 mm screw thread vials and provide easy-on, easy-off convenience with just one turn.
| Thickness (Metric) | 1 mm |
|---|---|
| Product Type | Screw Cap |
| Closure Size | 9 mm |
| Diameter (Metric) Hole | 6 mm |
| Material | Polypropylene |
| No. per Pack | 100/Pk. |
| Product Line | Fisherbrand |
Thermo Scientific™ SureSTART™ 11 mm Snap Caps, Level 3 High Performance Applications
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Use Level 3 Thermo Scientific™ SureSTART™ 11 mm Snap Caps with snap vials that have an 11 mm opening for ultimate performance and sensitivity from your methods, while maintaining the highest levels of sample security and integrity.
| Product Type | Snap Cap |
|---|---|
| Closure Size | 11 mm |
| Material | Polyethylene |
| Certifications/Compliance | Specification Certified |
| Product Line | SureSTART Level 3 |
DWK Life Sciences Wheaton™ Aluminum Open Top Seals, Unlined
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Open top seals expose stopper for sample retrieval with a syringe.
Fisherbrand™ Vial Screw Caps
Vial Screw Caps are for externally threaded sample tubes and feature long skirts and a super-fast thread design that allows them to be removed or sealed with single turn.
| Product Type | Screw Cap |
|---|---|
| Septum | No |
| Quantity | 1000 Pk. |
| Material | Polypropylene |
| For Use With (Application) | External thread sample tubes (T501) |
| Closure Material | Polypropylene |
DWK Life Sciences MicroLiter 9 mm ILT LC-Clean™ Screw Thread Autosampler Vial Caps with PTFE/Silicone Septa
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Available in multiple colors and package sizes.
| Product Type | Screw Cap |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | 9 mm Autosampler Vials - MicroLiter |
| Closure Size | 9 mm |
| Septum | PTFE, Silicone |
| Material | Polypropylene |
| No. per Pack | 100 |
| Product Line | MicroLiter |
Thermo Scientific™ SureSTART™ 18 mm Precision Screw Caps, Level 3 High Performance Applications
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Use Level 3 Thermo Scientific™ SureSTART™ 18 mm Precision Screw Caps with screw vials that have an 18 mm opening for ultimate performance and sensitivity from your methods, while maintaining the highest levels of sample security and integrity.
| Closure Size | 18 mm |
|---|---|
| Color | Silver |
Thermo Scientific™ SureSTART™ 11 mm Crimp Caps, Level 3 High Performance Applications
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Use Level 3 Thermo Scientific™ SureSTART™ 11 mm Crimp Caps with crimp vials that have an 11 mm opening for ultimate performance and sensitivity from your methods, while maintaining the highest levels of sample security and integrity.
| Thickness (Metric) | 1 mm |
|---|---|
| Product Type | Crimp Cap |
| Closure Size | 11 mm |
| Color | Silver |
| Level | Level 3 |
| Product Line | SureSTART Level 3 |
Thermo Scientific™ SureSTART™ 11 mm Crimp Caps, Level 1 Everyday Analysis
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Select Level 1 Thermo Scientific™ SureSTART™ 11 mm Crimp Caps for chromatography approved, cost optimized products that are suitable for everyday analyses and compatible with all instrument types.
| Product Type | Crimp Cap |
|---|---|
| Closure Size | 11 mm |
| Color | Silver |
| Level | Level 1 |
| Material | Aluminum |
| Certifications/Compliance | Specification Certified |
| Product Line | SureSTART |
DWK Life Sciences MicroLiter 9 mm ScrewTin Autosampler Vial Caps with FEP/Natural Rubber Septa
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Available in multiple colors and package sizes.
| Pre-slit | No |
|---|---|
| Product Type | Screw Cap |
| For Use With (Equipment) | 9 mm Autosampler Vials - MicroLiter |
| Closure Size | 9 mm |
| Septum | FEP, Natural Rubber, FEP |
| Material | Polypropylene |
| No. per Pack | 100 |
| Product Line | MicroLiter |